Program
Program Adaptacyjny
„Ja w przedszkolu” to program adaptacyjny skierowany do dzieci i ich rodziców, którego celem jest współpraca przedszkola i domu rodzinnego, ukierunkowana na pomoc w pokonaniu obaw i stresów związanych z przekroczeniem progu przedszkolnego. Niezależnie od poziomu rozwoju dziecka, stanowi to wyzwanie dla niego samego, rodziców i przedszkola. Celem programu jest stwarzanie dzieciom warunków do szybkiej i łatwej adaptacji w środowisku przedszkolnym oraz nawiązanie współpracy z rodziną dziecka celem określenia wspólnych oddziaływań w kierunku adaptacji dziecka i stwarzania prawidłowych relacji i atmosfery wzajemnego zaufania i akceptacji.
Program Wychowawczy
Program wychowawczy Publicznego Przedszkola Nr 4 w Zduńskiej Woli stworzony jest na bazie podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Program ten opracowany został w wyniku diagnozy potrzeb przedszkola w zakresie działań wychowawczych. Wspomaga pracę nauczyciela i wspiera działania wychowawcze rodziców. Celem wspólnych oddziaływań wychowawczych nauczycieli i rodziców jest zapewnienie każdemu dziecku radosnego i szczęśliwego dzieciństwa, bezpieczeństwa oraz poczucia własnej godności. Celem programu jest świadome wprowadzenie dziecka w system pożądanych zachowań, zapewnienie warunków do pełnego rozwoju osobowego każdego wychowanka i poprawa jakości pracy wychowawczej.
Program Profilaktyczny
Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ma on na celu tworzyć warunki do kształtowania postaw i wartości, ułatwić dzieciom dokonywanie wyborów, mających znaczenie dla ich obecnego i przyszłego życia, uświadamiać dzieciom zagrożenia, które mogą wystąpić w przedszkolu, domu, na drodze oraz ograniczyć liczbę niebezpiecznych zdarzeń z udziałem dzieci. Przygotować dzieci do tego, by potrafiły współżyć z innymi, poznawać zasady dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo w sytuacjach takich, że będą mogły się nauczyć, jak radzić sobie z trudnościami a w okresie dorastania i dorosłości, lepiej radzić sobie z problemami i kryzysami. Promować i kształtować zdrowy styl życia.
Program profilaktyczny jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego i zawarty w następujących obszarach :
• Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci, kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku, promowanie zdrowego stylu życia i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci, wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych oraz wzmacnianie poczucia wartości i budowanie pozytywnego obrazu siebie.
"Ziół fabryka, czyli w Krainie Zielonego Smyka w Publicznym Przedszkolu nr 4 w Zduńskiej Woli" - pozyskanie funduszy z WFOŚiGW w Łodzi w ramach konkursu "Edukacja ekologiczna w Szkołach i Przedszkolach w roku szkolnym 2015/2016. Całkowity koszt projektu 13 00, 00 zł, w tym dofinansowanie w kwocie 9. 500,00 zł.
Z uwagi na to, że współczesne dzieci wykazują coraz więcej alergii na konserwanty w żywności, podejmujemy szereg działań profilaktycznych, które pomogą zmienić styl odżywiana się i ukażą wartościowe zastosowanie ziół. Celem projektu jest rozwijanie umiejętności proekologicznych i prozdrowotnych dzieci, uwrażliwienie dzieci na propagowanie zdrowego stylu życia oraz zaangażowanie dzieci w założenie hodowli ziół w mini szklarniach.
Program "Słyszeć barwy, widzieć dźwięki" z zakresu edukacji muzyczno - plastycznej mający na celu rozwijanie wrażliwości muzycznej i estetycznej, rozwijanie zamiłowania do śpiewu, tańca i muzyki. Celem programu jest kształtowanie umiejętności czynnego i spontanicznego obcowania z muzyką, rozbudzanie zamiłowania do muzyki, śpiewu i tańca oraz rozwijanie twórczej aktywności muzycznej i plastycznej.
Program - innowacja: "Nasze emocje poznajemy i w zgodzie z nimi żyjemy - wspierający rozwój emocjonalny i społeczny starszych przedszkolaków. Program jest nowoczesnym materiałem edukacyjnym, wspomagającym dzieci do podjęcia nauki na kolejnym szczeblu edukacji. Celem programu jest nabycie przez dzieci umiejętności prawidłowego rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji i akceptowanie siebie oraz innych, nauka empatii, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, konfliktowych.
Program Promocji Zdrowia o zakresie edukacyjnym "Zdrowo się odżywiamy i o higienę jamy ustnej dbamy" - po zdobyciu certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie na szczeblu wojewódzkim realizujemy kolejny Program Promocji Zdrowia, by uzyskać ogólnopolski certyfikat Placówki Promującej Zdrowie. Program zawiera tematykę wpływu właściwych nawyków żywieniowych i dietetycznych oraz higienicznych na zachowanie ogólnego zdrowia dzieci i dobrego stanu jamy ustnej. Celem programu jest nabycie przez dzieci wiedzy dotyczącej prawidłowego odżywiania oraz dbania o higienę jamy ustnej oraz zmniejszenie częstotliwości i intensywności występowania choroby próchnicowej zębów u dzieci.
Program "Naukowe laboratorium przedszkolaka" - o tematyce poznawczo -badawczej, wykonywanie doświadczeń i eksperymentów. Celem programu jest wykorzystanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości z zakresu takich dziedzin, jak: przyroda, fizyka, chemia oraz wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, poszukiwanie, odkrywanie i porównywanie oraz wyciąganie wniosków.
Program "Zuch z Zaczarowanej Krainy" - z zakresu edukacji kreatywnej. Zamierzenia programu zmierzają do wszechstronnego ukształtowania charakteru dzieci poprzez rozwijanie samodzielności i gotowości do pomocy innym. Celem programu jest nauka szacunku i tolerancji dla innych ludzi oraz kształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej, rozwijanie samodzielności i kreatywności.
"Program wspomagający rozwój dziecka w młodszym wieku przedszkolnym" - głównym założeniem programu jest nauczenie dzieci adekwatnych sytuacji emocjonalnych, pokazanie różnych sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych, stresujących oraz nauczenie szanowania praw innych ludzi do wyrażania emocji, uwrażliwienie na potrzeby innych.
"Program czytelniczy do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym" - celem programu jest wspieranie i rozwój czytelnictwa wśród dzieci w wieku przedszkolnym, wprowadzenie dzieci w świat literatury i budzenie zaciekawienia książkami.
„Złapmy lwa! Shogi – moje pierwsze kroki w szachach” - program przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym - motywem przewodnim programu jest w najbardziej możliwy i przystępny sposób wprowadzić dzieci w świat szachów. Szachy to gra który wspomaga rozwój intelektualny, integruje grupę oraz uczy zacieśniać więzy międzyludzkie, rozwija cierpliwości oraz szacunku do innych, również przeciwników gry.
„Laboratorium odważnego przedszkolaka” Program z zakresu edukacji poznawczej dla dzieci wieku przedszkolnego - Program powstał, aby rozwijać sferę poznawczą, intelektualną i emocjonalną. Rozwija samodzielność, myślenie praktyczne i kreatywne, spostrzegawczość, koncentrację uwagi.
"Skuteczne Zdziwienie" - Unikatowa propozycja nauki czytania, łącząca elementy aktywizacji poznawczej, emocjonalnej i motorycznej. Model ten przełamuje tradycyjne sposoby realizacji nauki czytania, rozwijając myślenie i umiejętności poprzez pracę z tekstem i obrazem. W rezultacie nauka traci swój formalny charakter, a dziecięce czytanie zaczyna być rodzajem ekspresji i artystycznego wyrazu.
„Zdrowo jem, więcej wiem” - Udział w 14 edycji ogólnopolskiego projektu edukacji prozdrowotnej. Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Patronatem honorowym objęła ją Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.
„Skąd się biorą produkty ekologiczne”- to nowy, ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.